مشاوره رایگان :09111445904

شرکت آسانسور و پله برقی امید پیمای بهروز

واجد شرایط

حرفه ای های

17/8

خدمات

ISO 9001 // ISO 9002

گواهینامه تاییدیه ایمنی

سیم بکسل آسانسور و کاربرد آن - شرکت اسانسور و پله برقی امید پیمای بهروز

سیم بکسل آسانسور و کاربرد آن
elevator-admin
مقالات
94 بازدید

سیم بکسل چیست؟

سیم بکسل آسانسور و کاربرد آن,  در واقع همان طناب فولادی است که از ترکیب سه جزء اصلی مغذی، لایه سیم و سیم ایجاد می شود.

از تابیده شدن چند عدد سیم به دور هم، لایه سیم یا همان رشته سیم ایجاد می شود، و از تابیده شدن رشته سیم ها به دور مغزی که در مرکز قرار گرفته است، سیم بکسل تشکیل می شود.

در ساخت سیم بکسل از سیم هایی با جنس استیل و فولادی براساس نوع کاربرد و شرایط محیطی که قرار است در آنجا مورد استفاده قرار بگیرد، می توان سیم بکسل آسانسور و کاربرد آن,  در واقع همان طناب فولادی است که از ترکیب سه جزء اصلی مغذی، لایه سیم و سیم ایجاد می شود.استفاده کرد.

قبل از اختراع این وسیله پرکاربرد از طنابو زنجیر برای بالا بردن و حرکت در صنایع استفاده می شد.

اما به دلیل مقاوم نبودن و پارگی طناب و زنجیر در سال ۱۹۸۴ فردی به نام آلبرت که مهندس یک معدن در کوهستان Harz آلمان بود موفق به ساخت اولین سیم بکسل فولادی شد.

با گذشت زمان و پیشرفت علم و صنعت تولید و استفاده آن گسترش و رونق بیشتری یافت. امروزه شرکت های مختلفی انواع سیم بکسل با ویژگی ها و مشخصات فنی متفاوتی را برای کاربردهای متعدد تولید می کنند.

 

سایز سیم بکسل آسانسور

سایز سیم بکسل ها از 6 میلیمتر شروع می شود و تا اندازه 11 میلیمتر موجود می باشد.

بیشترین کاربرد را سایزهای 8 و 10 میلیمتر سیم بکسل ها دارند.

سیم هایی مغزی آنها کنفی است وزن سبک تری نسبت به سیم بکسهای با مغزی فولادی دارند.

نمره  10 آنها بسیار پر مصرف هستند. سیم بکسل های نمره 8 طول عمر بیشتری دارند و نسبت به سایر سیم بکسل ها از دوام بیشتری برخودار هستند.

دسته بندی انواع سیم بکسل از نظر بافت

بافت استاندارد: در این نوع بافت قطر کلیه مفتول ها در هر رشته یکسان است سیم بکسل ها با بافت استاندارد به علت بالا بودن قابلیت انعطاف پذیری دارای کاربری بسیار بالایی در رشته های گوناگون می باشند.

بافت سیل: رایج ترین ساختار سیم بکسل آسانسور که بیشترین استفاده را در جهان دارد، از نوع بافت سیل است. بزرگ تر بودن سیم های خارجی و داشتن سطح فلزی مقاومتر و بزرگتر و در نتیجه داشتن طول عمر طولانی تر در برابر ساییدگی از علل استفاده از این نوع بافت می باشد.

از این نوع سیم بکسل ها عموما در آسانسورهای سرعت پایین و متوسط با ظرفیت های متوسط مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع بافت در هر رشته تعداد مفتولهای هر ردیف که به دور مفتول مرکزی یا هسته قرار می گیرند مساوی می باشد.

همچنین قطر مفتول های ردیف بیرونی بیشتر از قطر مفتول های ردیف های درونی است اما در هر ردیف قطر کلیه مفتول ها یکسان است. به دلیل ضخیم بودن مفتول های بیرونی این مدل ها دارای مقاومت سایشی بالایی هستند.

بافت وارینگتون: هرگاه عمر خستگی خمش سیم بکسل روی فلکه با شیار دایره ای  در سرعت بالا مطرح باشد، از سیم بکسل با ساختار ورینگتون استفاده می شود.

این نوع سیم بکسل در آسانسور به اندازه ۲۰ % تا ۴۰ % از نوع سیل مقاوم تر هستند و به دلیل نازک بودن سیم از تعداد بیشتری از آن استفاده می شود.

در این نوع بافت هر رشته طناب در ردیف بیرونی دارای مفتول های نازک و ضخیم به صورت یک در میان می باشد.

به علت ترکیب مفتول های ضخیم و نازک در ردیف بیرونی بکسل هایی با بافت وارینگتون دارای انعطاف بیشتری نسبت به بکسل ها با نوع بافت سیل هستند.
بافت فیلر: در این نوع بافت قطر تمامی مفتول ها در تمام ردیف ها یکسان است اما در فاصله بین مفتول های ردیف بیرونی و ردیف داخلی مفتولهای نازکی قرار دارند که آن را فیلر می نامند.

این نوع بافت ها دارای انعطاف و مقاومت سایشی بالایی هستند.

انواع سیم بکسل های آسانسور

سیم بکسل آسانسور بر اساس مؤلفه‌های گوناگونی مثل اندازه، نوع بافت، جنس مغزی و جهت بافت دسته بندی می شود.

اما انواع سیم بکسل شامل سیم بکسل آسانسور، سیم بکسل افشان،  معمولی، سیم بکسل جرثقیل و حفاری، سیم بکسل نتاب، سیم بکسل مهاری، گالوانیزه و  استنلس استیل است.

مخصوص حفاری و جرثقیل به دلیل نوع کاربردشان دارای مقاومت و قدرت بسیار بالای هستند.

استنسل استیل از جنس استیل بوده به همین علت در برابر رطوبت و زنگ زدگی و حرارت بالا مقاومت زیادی دارد.

نتاب در دو حالت یک لایه و چند لایه تولید می شود و به دلیل ساختار ویژه آن مقاومت خوبی در برابر چرخش دارد. سیم بکسل آسانسور باید برای حرکت و جابه جایی کابین آسانسور دارای امنیت و استحکام خوبی باشد؛ از این رو در ساخت آن مغزی فولادی سخت به کار می رود.

سیم بکسل کششی با نیروی بالا

این مدل از سیم بکسل در مواقعی که قرار است آسانسور با سرعت بالا حرکت کند یا ارتفاع ساختمان زیاد است و آسانسور تحت سایش زیادی قرار دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم بکسل آهنی

این مدل سیم بکسل تقریباً در تمام کاربری های آسانسور قابل استفاده است.

کارایی و کاربرد انواع سیم بکسل

کارایی انواع سیم بکسل در صنایع مختلف و در جاهایی که نیاز به جا به جایی و لیفتینگ است بسیار اهمیت دارد.

انواع سیم بکسل با ویژگی های ساختاری متفاوت و متنوع برای کاربردهای مختلف سیم بکسل در صنایع گوناگون وجود دارد.

به طور کلی وظیفه انواع سیم بکسل آسانسور یا در صنایع دیگر مهار، کنترل و نگهداری کابین یا بار است.

از انواع سیم بکسل می توان در صنایع بزرگ مثل شرکت های حفاری و جرثقیل و معادن، پتروشیمی و نفت، کشتی رانی، سدسازی، آسانسور، حمل و نقل و صنعت برق استفاده کرد.

همچنین در صنایع کوچک مثل ترمز دوچرخه نیز از سیم بکسل استفاده می شود. از دیگر کاربردهای انواع سیم بکسل، استفاده از آن ها برای نگه داری و ایجاد امنیت پل های معلق است که امروزه یک نیاز ضروری محسوب می شود.

و در آخر 

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را کرده باشید.

به شما بزرگواران پیشنهاد می کنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.

مدیریت خدمات و پشتیبانی: 09909660958

واتساپ: 09111400958

اینستاگرام: elevator.opb

حجره اینترنتی: شرکت آسانسور و پله برقی امید پیمای بهروز 

ساعت کاری: ۸ا الی ۱۷

آدرس دفتر مرکزی: لاهیجان، خیابان امام خمینی، کوچه نجفی

آدرس دفتر فروش و خدمات: لاهیجان، خیابان انقلاب، ساختمان الماس، طبقه پنجم واحد ۷۰۴

به مدیریت: علی قاسمی معبود


آسانسور در لاهیجان, آسانسور و بالابر, نصب و راه اندازی آسانسور در لاهیجان, مونتاژ آسانسور درلاهیجان, قیمت نصب آسانسور در لاهیجان, مشاوره راه اندازی آسانسور, شرکت آسانسور در لاهیجان, طراحی و مونتاژ آسانسور در لاهیجان, مونتاژ آسانسور در لاهیجان, پلاه برقی در لاهیجان, نصب آسانسور در لاهیجان , شرکت امید پیمای بهروز , تعمیر آسانسور در لاهیجان, شرکت آسانسور لاهیجان, آسانسور در گیلان , آسانسور در لاهیجان, آسانسور گیلان, آسانسور لاهیجان, آسانسور هیدرولیک لاهیجان, آسانسور هم لیفت لاهیجان, قیمت آسانسور لاهیجان, قیمت ریل آسانسور لاهیجان, قیمت موتور آسانسور لاهیجان, آسانسور MRL لاهیجان, آسانسور بیمارستانی تخت بر, آسانسور بیماربر, قیمت آسانسور برانکارد بر, لیست قیمت آسانسور هیدرولیکی, مشخصات فنی آسانسور هیدرولیکی, آسانسور هیدرولیکی شیشه ای, آسانسور بیمارستانی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما با بروزترین خدمات

کنار شما هستیم

دسترسی سریع